SafeHabitus
Godło Polski

Letnia szkoła Safehabitus w Irlandii

01.10.2023

W ramach projektu SafeHabitus odbyła się pierwsza szkoła letnia. Wydarzenie odbyło się w dniach 19–21 września 2023 r. w Oak Park w Carlow w Irlandii. Gospodarzem był koordynator projektu Teagasc (Urząd ds. Rolnictwa i Rozwoju Żywności).

W ramach projektu SafeHabitus odbyła się pierwsza szkoła letnia. Wydarzenie odbyło się w dniach 19–21 września 2023 r. w Oak Park w Carlow w Irlandii.

Gospodarzem był koordynator projektu Teagasc (Urząd ds. Rolnictwa i Rozwoju Żywności).

SafeHabitus to projekt mający na celu zmianę krajobrazu zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia w branży rolniczej. Mający na celu stworzenie bezpieczniejszych i bardziej zrównoważonych praktyk rolniczych, projekt jest wspólnym przedsięwzięciem wielu podmiotów, w tym badaczy, decydentów, rolników i specjalistów z branży. Szkoła Letnia jest kluczowym elementem tej inicjatywy, zapewniając platformę dla tych różnorodnych interesariuszy do łączenia się, uczenia się i współtworzenia strategii zmian.

Ważnym wydarzeniem była wizyta terenowa na renomowanych Krajowych Mistrzostwach w Orce , gdzie w świecie rolnictwa spotykają się innowacja, tradycja i społeczność. To coroczne wydarzenie odbywające się w Ratheniska w hrabstwie Laois jest jedną z największych plenerowych wystaw i targów rolniczych w Europie. Stanowi świadectwo bogatego dziedzictwa irlandzkiego rolnictwa, skupiając się jednocześnie na najnowszych osiągnięciach w tej dziedzinie.

Pierwsza szkoła letnia SafeHabitus w Irlandii stanowi kluczowy moment na drodze do realizacji projektu. Wizyta terenowa podczas Krajowych Mistrzostw w Orce dodaje temu wydarzeniu dodatkowego znaczenia. Jest to okazja dla interesariuszy z różnych środowisk do spotkania się, uczenia się od siebie nawzajem i współpracy w duchu wprowadzania zmian w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, dobrostanu i zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Tworząc połączenia i dzieląc się spostrzeżeniami, SafeHabitus podejmuje pierwsze kroki w celu stworzenia społeczności na rzecz jaśniejszej, bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości sektora rolnego.

W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy naszego Uniwesytetu: prof. dr hab. Joanna Makulska, dr hab. inż. Barbara Tombarkiewicz, prof. URK, prof. dr hab. inż. Władysław Migdał oraz dr hab.inż. Michał Cupiał, prof.URK.